ZDROWIE URODA RODZINA

Nasze sny - sennik

Spanie jest czynnością tak naturalną i niezbędną jak jedzenie. Większość ludzi w ciągu doby zasypia choćby na krótko. Nie ma człowieka, który nie spałby w ogóle. Choć nikt nie wie do końca, na czym polega dobroczynny wpływ snu na zdrowie, przyjmuje się powszechnie, że wpływ taki istnieje, choćby dlatego, że brak snu pogarsza nasze funkcjonowanie. Liczne odkrycia w dziedzinie fizjologii i psychologii wskazują na istnienie wielu mechanizmów, przez które sen wpływa na nasz dobrostan. Od stu lat wiadomo - z doświadczeń naukowych - że zwierzęta, np. szczury czy psy, sztucznie pozbawione możliwości spania - umierają, a im młodsze zwierzę, tym wrażliwsze. Nie stwierdzono, czy bezsenność u człowieka także może prowadzić do śmierci. Wiemy jednak, że wskutek nawet niewielkiego deficytu snu nasze samopoczucie i sprawność spadają poniżej normy, a chroniczny jego niedobór może spowodować zahamowanie wzrostu, osłabienie odporności na infekcje i upośledzenie zdolności do koncentracji i podejmowania decyzji.

Na poziomie podstawowym sen można określić jako naturalną reakcję na zmęczenie. Organizm zwalnia tempo aktywności: ciało i mózg wypoczywają. Lecz sen przynosi całkiem iąny jakościowo odpoczynek niż ten, który daje przerwa w aktywności bez zasypiania. Podczas snu przemianie ulega wiele procesów fizycznych zachodzących w ciele i mózgu; wpływ niektórych przemian na zdrowie jest dla nas jasny, ale znaczenie i skutki innych nadal pozostają tajemnicą.

Od pradawnych czasów, odkąd człowiek zamieszkuje ziemię istnieje wiara w sny. Od tysiącleci, od zamierzchłych epok poświecono olbrzymią ilość dzieł wykładni snów, tłumaczeniu snów i wróżb w marzeniach sennych. Na wiele tysięcy lat przed naszą erą kapłani ze starożytnego Egiptu, Assyrii i Persji dociekali znaczenia snów, gruntując swą potężną wiedzę na zgłębianiu i wykładni przeżyć sennych, na wróżeniu z gwiazd i na znajomości charakterów ludzkich, odczytywanych z rysów twarzy i innych fizycznych cech człowieka.

Sennik jest zbiorem najczęściej spotykanych marzeń sennych, który zawiera dużą liczbę symboli sennych i ich interpretacji. Senniki próbują tłumaczyć podstawowe symbole występujące w snach, jednak dokonana na ich podstawie interpretacja musi być powiązana z ogólną sytuacją śniącego i każdy sen należy interpretować oddzielnie. Nie ma jednoznacznej recepty jak należy odczytywać poszczególne symbole.

Pomimo powszechnego uznania, iż sny mogą przepowiedzieć przyszłość, naukowcy przekonani są iż okres snu jest momentem segregowania pamięci ludzkiej (również elementów pamięci podświadomej) w którym obrazy senne powstają na bazie przeżytych sytuacji i emocji.

W interpretacji snu należy pamiętać iż mają one indywidualną interpretację w kontekście konkretnej osoby i rzadko kiedy ich symbolika ma jednolite znaczenie. Okazuje się, że dostępne senniki coraz częściej dzielą hasła w kontekście sytuacji. Specjaliści zajmujący się tematyką snu i marzeń sennych twierdzą iż tworzenie własnego sennika jest dobrym sposobem by poznać własną osobę - na podstawie tego co nam się przyśniło, jest tworzyć własny, indywidualny sennik.

Ciekawostka jest fakt, że w oparciu o fascynację snem wykształciła się konwencja literacja zwana orinizmem. Polega na ukazaniu rzeczywistości na kształt snu, marzenia sennego, czasem koszmaru. Zwykle dzieło ma wtedy charakter irracjonalny, absurdalny, sprzeczny z zasadami prawdopodobieństwa. Zacierają się związki przyczynowo-skutkowe i logiczne następstwa wydarzeń.2006 plastmed.pl
Osoby online: 8
Zdrowie ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie co Cię stracił...