ZDROWIE URODA RODZINA

Sposoby na rozstępy

Mezoteriapia, mikrodermabrazja, peelingi, laser, te nowoczesne metody poprawiające wygląd skóry radzą sobie dość dobrze nawet z tak trudnym problemem jak rozstępy. Jeśli teraz wybierzesz się na zabieg, zdążysz przygotować ciało do letniej odsłony. Mogą się przytrafić każdej z nas. Nawet szczupłym nastolatkom w okresie intensywnego wzrostu. Oczywiście najbardziej narażone na rozstępy są kobiety w ciąży (problem ten dotyczy 90 proc. młodych matek) i osoby gwałtownie tyją­ce. Rozstępy powstają na skutek nad­miernego rozciągania skóry - jeśli ma słabe włókna kolagenu, dochodzi do ich zerwania. Prawidłowo zbudowane włók­no odznacza się dużą wytrzymałościąna rozciąganie (trzeba użyć obciążenia co najmniej 10 kg, aby zerwać pasmo o średnicy 1 mm!). Jeśli jednak fibroblasty nie funkcjonują właściwie, wytwarza­ją kruchy, słaby kolagen. Efektem jego pękania są właśnie nieestetyczne blizny - początkowo różowe, z czasem bledną­ce. Pojawiają się zazwyczaj na biodrach, udach, talii, a w czasie ciąży - głównie w dole brzucha i na piersiach.

Geny i estrogeny

Skłonność do rozstępów jest w dużym stopniu dziedziczna (zapytaj mamę, czy je miała). I, niestety, tego nie przesko­czysz. Mogą pojawić się nawet wtedy, gdy stosujesz specjalne kremy - choć na pewno będzie ich mniej. Do rozstępów przyczynia się nie tylko tycie, ale też wzrost kortyzolu (tzw. hormonu stresowe­go) we krwi (pogarsza pracę fibroblas-tów). Lekarze podejrzewają, że swój udział mają w tym też żeńskie hormony - ciąża podnosi poziom estrogenów, u młodych dziewczyn niekorzystny wpływ może mieć antykoncepcja hormonalna.

Zapobieganie

To podstawa. Polega przede wszystkim na wzmacnianiu skóry. Dzięki temu po-budzisz wytwarzanie w niej kolagenu. O profilaktykę zadbaj, gdy zauważyłaś, że przybierasz na wadze lub gdy jesteś w ciąży. Jest na to klika skutecznych sposobów.

Kremy do ciała

Nastolatkom wystarczy regularne stosowanie balsamów dobrze nawilżających które zapewniają skórze elastyczność i sprężystość (świętne są też oliwki) Jeśli jesteś w ciąży, sięgnij po specjalne kremy przeciwko rozstępom, które dodatkowo zawierają składniki stymulujące syntezę kolagenu (są to głównie wyciągi roślinne, np. z soi, oraz związki krzemu).

Regularne masaże

Pobudzają mikro-krążenie, a to doskonale wzmacnia skórę. Używaj do tego szorstkiej rękawicy lub gąbki, raz w tygodniu rób intensywne peelingi. Warto też chodzić na masaże do salonów kosmetycznych.

Zabiegi dla kobiet w ciąży

Oferuje je wiele salonów. Są to przede wszystkim za­biegi na ciaio, których celem jest ujędr­nianie i uelastycznianie skóry. Wyko­rzystuje się w nich kosmetyki bezpieczne dla kobiet w ciąży, masaże wykonywane są specjalną techniką. Program jest usta­lany indywidualnie podczas pierwszego spotkania z kosmetyczką.

Dieta bogata w cynk

Pierwiastek ten bierze czynny udział w syntezie kolage­nu. Jednym z jego najcenniejszych źró­deł są pestki dyni - jedną łyżeczkę wpro­wadź do codziennego menu. Cynk znaj­dziesz też w kaszy gryczanej, jajkach, migdałach,kiełkach pszenicy, orzechach, płatkach owsianych, pestkach sło­necznika, soczewicy, kukurydzy.

Gdy powstaną.

Sięgnij po kosmetyki na już istniejące rozstępy (wiele z nich jest w stanie jedno­cześnie zapobiegać ich powstawaniu). Mają one jednak głównie działanie wy­gładzające i rozjaśniające skórę, nato­miast w niewielkim stopniu potrafią re­generować ubytek włókien w miejscu pręgi. Mogą dać rezultaty, pod warun­kiem że stosujesz je na świeże, jeszcze zaczerwienione blizny. Im wcześniej za­czniesz kurację, tym lepiej. Białe prążki (płaskie, wypukłe lub z wyraźnym wgłę­bieniem) - choć pozornie wyglądają na mniej groźne (jasny kolor to efekt próby naprawy ubytków przez zmienione włók­na kolagenu) - są bardzo trudne, a w za­sadzie niemożliwe do całkowitego usu­nięcia. Jeżeli bardzo chcesz się ich po­zbyć, powinnaś skorzystać z usług der­matologii estetycznej. Przygotuj się jed­nak na 2-3-miesięczną kurację łączącą różne metody. Potem warto wykonywać zabiegi podtrzymujące efek­ty (ponieważ struktura skóry została za­burzona, istnieje duże niebezpieczeń­stwo, że widoczne już rozstępy będą się pod wpływem rozciągania powiększać i w przyszłości łatwiej pękać).

Terapia zimnem

Niska temperatura jest bardzo dobrą kuracją wspomagającą leczenie rozstę­pów. Pobudza naczynia do gimnastyki, ujędrnia i uelastycznia skórę. W domu warto robić naprzemienne ciepło-zimne prysznice. Polecamy też zabiegi gabine­towe. Bardzo dobry jest też Cryolift. Kosmetyczka przesuwa po skó­rze końcówką urządzenia, które uwalnia zimno o temperaturze -15°C (odczuwasz przyjemny chłód). Jednocześnie nakłada na ciało żel NCTF (mieszanka z witamin, aminokwasów, minerałów, koenzymów i kwasu nukleinowego). Stymuluje on procesy metaboliczne w skórze, pobudza fibroblasty do lepszego funkcjonowania, przyspiesza rekonstrukcję tkanki. Zimno powoduje jego lepsze wchłanianie i ak­tywne działanie.

Na rozstępy jest metoda!

Mezoterapia - Wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek koktajliz różnych substancji (do rozstępów najczęściej stosuje się krzemionkę organiczną, kwas hialuronowy połączony z kwasem mlekowym, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, witaminy, aminokwasy, kwas nukleinowy). Skład­niki te wzmacniają skórę i działają na fibroblasty, wzmagając produkcję kolagenu. Bardzo dobre efekty w łagodzeniu rozstępów daje wstrzykiwa­nie preparatów Conjonctyl (z krzemionką organiczną) i Skin-R stymuluje produkcję najmocniejszego kolagenu typu I). Poprawę wyglądu skóry zauważysz po 1-3 miesiącach. Cena: ok. 300 zł za jeden zabieg.

Mikrodermabrazja - Polega na mechanicznym szlifowa­niu warstw naskórka. Pobudza skórę do produkcji kolagenu, wygładza jej powierzchnię.

Peelingi chemiczne - Przyspieszają złuszczanie naskórka i pobudzają syntezę włókien kolagenowych w skórze. Efektem takiego działania jest pogrubienie i wygładzenie skóry. Najczęściej stosowanymi kwasami są: kwas glikolowy i TCA.

Laseroterapia - Jej efekt zależy od rodzaju lasera, jaki za­stosuje lekarz. Np. laser C02 złuszcza naskórek, wygładzając nierówności - jednak po jego użyciu proces gojenia się skóry jest dość długi. Zaraz po zabiegu skóra może być ciemniejsza, po dwóch tygodniach zacznie się rozjaśniać. Laser barwnikowy stymulu­je też produkcję kolagenu.

Program na świeże rozstępy - Zabieg laserowy: 3-4 razy (powtarzany co miesiąc), w międzyczasie mezoterapia (raz na 2 tygodnie przez 2 miesiące, potem zabiegi podtrzymujące raz na 3 miesiące, następnie raz na 6 miesięcy).

Program na stare rozstępy - Tutaj laser nie da tak dobrych efektów, jak połączenie mezoterapii i mikrodermabrazji - co 2 ty­godnie, na zmianę. Po dwóch miesiącach przejdź na tryb podtrzymujący jeden zabieg na miesiąc, potem na 3 miesiące.

Możesz też kurację uzu­pełnić peelingami chemicznymi (4-8 razy co tydzień)
na podstawie tekstu Anny Kondratowicz uroda maj 2006 nr 5

2006 plastmed.pl
Osoby online: 316
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...