Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Tajniki sauny

Sauna to naprzemienna kąpiel - raz gorąca, a raz zimna. W tym też tkwi tajemnica niezwykłych jej efektów i bardzo dobrego wpływu na cały organizm. Dzięki temu termicznemu zabiegowi skóra całego ciała oczyszcza się z tłuszczu, łojotoku, martwych komórek. Staje się czysta i gładka i zaczyna lepiej oddychać. Pozwala to na lepsze wchłanianie różnych preparatów odżywczych i nawilżających.

Poza tym kąpiele w saunie hartują organizm - wzmacniają odporność układu immunologicznego, dając tym samym broń do walki z przeziębieniami. Może przynieść ulgę w bólach głowy i przy niektórych chorobach układu oddechowego.

Niektórzy specjaliści zalecają saunę raz w tygodniu, inni nawet dwa razy. Tak samo podzielone są opinie na temat tego, ile czasu należy w niej spędzać. Jedni twierdzą, że do 45 minut, inni, że nawet do 1,5 godziny (oczywiście z niezbędnymi przerwami na odpoczynek od wysokich temperatur i na oziębienie organizmu). Jednorazowo stosujemy trzy wejścia. Większa ilość wejść nie wpływa na polepszenie efektów kąpieli.

Sauna oczyszcza organizm z produktów przemiany materii i toksyn, podczas zabiegów dochodzi do przemieszczania się płynów ustrojowych, temperatura skóry wzrasta do 40°C, rozszerzają się naczynia podskórne, natomiast kurczą wewnętrzne, przyspieszenie akcji serca, początkowo rośnie ciśnienie krwi, ale pod koniec zabiegu spada, wzrasta także częstotliwość oddechów, co powoduje wentylację płuc.

Dla zdrowego człowieka wszystkie te zmiany są korzystne, stanowią trening układu krążenia i układu oddechowego. Podczas zabiegu zachodzą też zmiany w układzie hormonalnym. Pobudzony zostaje układ przysadkowo-podmózgowy, zarządzający całym systemem wydzielania wewnętrznego. Podsumowując: sauna ma zbawienny wpływ na układ nerwowy i kondycję psychiczną. Po okresie pobudzenia następuje uspokojenie z sennością włącznie.

Sauna nie jest zabiegiem leczniczym, ale jej dobroczynny wpływ na nasz organizm znany jest od dawna. Hartuje, oczyszcza, podnosi wydolność - czyli wiele dobrego robi dla naszego ciała. Przebywanie w saunie powoduje zwiększone wydzielanie potu, nie oznacza to jednak, że sauna odchudza! Spadek wagi jest chwilowy i szybko go wyrównujemy.

Szwajcarscy lekarze zaproponowali, by wykorzystać saunę do leczenia chorych na nadciśnienie. Wspomniane wyżej ćwiczenia termiczne mają kapitalne znaczenie dla naczyń krwionośnych. Już po 15 zabiegach w saunie w większości przypadków ciśnienie tętnicze wraca do normy. Pobudzenie krwiobiegu - a to właśnie ma miejsce podczas korzystania z sauny - powoduje lepsze odżywianie i oczyszczania komórek organizmu. Naukowcy udowodnili, że sauna jest stabilizatorem ciśnienia krwi - podwyższa tym, którzy mają zbyt niskie, obniża nadciśnieniowcom oraz stabilizuje skoki ciśnienia u tych którzy mają do tego skłonność. Osoby z wadami i osłabieniem serca powinny pamiętać, że oprócz temperatury na układ krążenia ma także wpływ wilgotność powietrza, ułożenia ciała i czas korzystania z sauny. W szczególnych przypadkach należałoby zatem skonsultować się z lekarzem, jak długo można przebywać w saunie i w jakiej temperaturze.

Istnieje wiele różnych rodzajów sauny, z których każdy charakteryzuje się innymi warunkami temperaturowymi i wilgotnością powietrza. Tradycyjna sauna fińska to najbardziej znany rodzaj sauny. W saunie fińskiej temperatura powietrza wynosi zazwyczaj od 70°C do 100°C, a wilgotność jest stosunkowo niska, oscylując w okolicach 10-20%. Sauny te są zazwyczaj wykonane z drewna i wykorzystują suche, gorące powietrze do podgrzania ciała. W saunach parowych temperatura powietrza jest niższa niż w saunach fińskich, zazwyczaj wynosi od 40°C do 50°C, ale wilgotność jest znacznie wyższa, sięgając nawet 100%. Często korzysta się z olejków eterycznych do aromatyzacji powietrza w saunach parowych. W tych saunach główny nacisk kładzie się na działanie nawilżające i relaksacyjne. Sauny na podczerwień wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania ciała bez podgrzewania powietrza wokół. Temperatura w saunach na podczerwień jest niższa niż w saunach fińskich, zazwyczaj w zakresie od 40°C do 60°C. W porównaniu do tradycyjnych saun, sauny na podczerwień są często uważane za bardziej komfortowe dla niektórych osób. Biosauna to pośredni rodzaj sauny między sauną fińską a sauną parową. Temperatura powietrza wynosi zazwyczaj od 60°C do 70°C, a wilgotność jest umiarkowana, w granicach 40-60%. Sauny te często są wykorzystywane do uzyskania równowagi między suchym ciepłem a wilgocią. Sauna nadmorska to rodzaj sauny, w którym temperatura powietrza jest niższa niż w tradycyjnej saunie fińskiej, zazwyczaj wynosi od 45°C do 65°C, a wilgotność jest umiarkowana. Sauny nadmorskie często są umieszczane na brzegach jezior lub morza, co pozwala na ochłodzenie się w wodzie po sesji w saunie. Sauna lodowa to specyficzny rodzaj sauny, w której temperatura jest bardzo niska, zazwyczaj poniżej -100°C. Osoby korzystające z sauny lodowej wchodzą na krótki czas, aby doświadczyć ekstremalnego chłodzenia po sesji w saunie tradycyjnej.

Rodzaj sauny, którą warto wybrać, zależy od osobistych preferencji dotyczących temperatury i wilgotności, a także celu korzystania z sauny (na przykład relaks, poprawa zdrowia, czy nawilżenie skóry). Jak to wżyciu warto pamiętać o odpowiednim czasie spędzonym w saunie i korzystać z niej z umiarem, aby uniknąć ewentualnych negatywnych skutków.

2006 plastmed.pl
Osoby online: 184
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...