Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcje piersi wykonuje się u kobiet po amputacji piersi z przyczyn nowotworowych oraz w zespole Polanda (wrodzony brak piersi, mięśni piersiowych, czasami również brodawki z otoczką). Zabieg ma na celu odtworzenie budowy kobiecej klatki piersiowej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Rekonstrukcja jednoczasowa
Zaletą tej metody jest to, że pierś jest rekonstruowana w czasie tego samego zabiegu co mastektomia. Dzięki temu kobieta tylko raz przechodzi operację i rekonwalescencję oraz nie doświadcza niedogodności związanych z brakiem piersi.

Rekonstrukcja opóźniona
Zaletą tej metody jest to, że pozwala kobiecie przede wszystkim skoncentrować się na rekonwalescencji po leczeniu raka i wzmocnieniu organizmu. Opóźniona rekonstrukcja piersi daje również więcej czasu na wybór możliwości i podjęcie odpowiedniej decyzji związanej z rekonstrukcją.

Możliwości rekonstrukcji piersi
Istnieje wiele możliwości rekonstrukcji piersi. Wybór metody zależy od wielu czynników, m. in.:
- Stanu zdrowia
- Budowy ciała
- Rozmiaru piersi
- Ilości pozostałych tkanek
- Stylu życia
- Osobistego wyboru

Rekonstrukcja piersi może być wykonana z zastosowaniem:
* Ekspandera tkankowego:
- rekonstrukcja dwuetapowa
- rekonstrukcja jednoetapowa
* Własnych tkanek kobiety
Po omówieniu z lekarzem wszystkich możliwych opcji można podjąć decyzję o rodzaju zabiegu operacyjnego.

Przebieg zabiegu
W przypadku rekonstrukcji po amputacji z przyczyn onkologicznych można go wykonać w trakcie zabiegu amputacyjnego lub po upływie minimum 6 miesięcy od amputacji (gdy zmiękną blizny pooperacyjne) i wykluczeniu czynnego procesu nowotworowego (brak przerzutów). Można go wykonać z użyciem tkanek własnych pacjentki przy użyciu płatów skórno-mięśniowych uszypułowanych lub na połączeniach mikrochirurgicznych albo, co jest mniej obciążające dla organizmu i nie zniekształcające go, używając rozciągaczy tkankowych i protez piersiowych, czy wykorzystując tzw. protezę Beckera (proteza silikonowa z możliwością powiększania jej solą fizjologiczną). Jeśli pozostała pierś jest dużych rozmiarów, konieczna jest jej plastyka pomniejszająca dostosowująca ją do rozmiaru zrekonstruowanej piersi. W dodatkowym zabiegu można zrekonstruować również brodawkę z otoczką. Zabieg trwa do 2 godzin.

Przebieg pooperacyjny
Po zabiegu zakładane są opatrunki z bandaża elastycznego oraz wymagane jest noszenie specjalistycznych staników. Opatrunki są utrzymywane przez około 10 dni, w tym samym czasie zdejmowane są szwy. W tym okresie wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej. Przez 6 tygodni zabronione jest pływanie i unoszenie ramion do góry. Konsekwencjami zabiegu są bolesność, obrzęk, osłabienie. Normalny wygląd piersi uzyskuje się po kilku tygodniach, całkowite gojenie trwa około 2 miesiące, uprawianie sportów wskazane jest dopiero po 3 miesiącach.

Możliwe powikłania
Powikłania i złe wyniki zdarzają się niezwykle rzadko, czasami jednak mogą się pojawiać. Najczęściej spotykane to: powikłania wczesne (krwiak, infekcja, zropienie rany - powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany, nieestetyczne blizny a w przyszłości konieczność wykonania operacji korekcyjnej) oraz powikłania późne (powstanie wokół protezy torebki włóknistej powodującej stwardnienie piersi).

Znieczulenie
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym ? narkozie.

Warunki przeprowadzenia operacji
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu są prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych i wyznaczenie daty zabiegu po miesiączce. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: skazy naczyniowe i zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, infekcja ropna skóry klatki piersiowej.
Wymagane badania
- badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
- morfologii i grupy krwi
- wskazane badanie USG lub mammograficzne piersi
- ekg

Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 1 dobę, a nieobecność wynosi zwykle od 7 do 10 dni.

2006 plastmed.pl
Osoby online: 194
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...