Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Przedszkole dla dziecka

Na pewno zdajecie sobie sprawę, że nie ma jednej sprawdzonej recepty pozwalającej przejść dziecku cały proces adaptacyjny do warunków, atmosfery i otoczenia panującego w przedszkolu bez łez i nerwów. Mamy ta to jednak bardzo duży wpływ, możemy pomóc dziecku przekroczyć próg przedszkola. Musimy się zastanowić, dlaczego nasze dziecko nie chce iść do przedszkola lub, jeśli chce iść to po dniu lub dwóch nie chce słyszeć o przedszkolu. Przedszkole to nowe miejsce, w którym nasze dziecko czuje się obco, nikogo nie zna, boi lub wstydzi się zapytać. Nie wolno się poddawać się, znaleźć dobre przedszkole, porozmawiać z dyrektorem, nie bać się zadawać pytań, pytać aż wyczerpią się wszystkie wątpliwości.

Kwiecień jest tradycyjnym miesiącem, rozpoczęcia zapisów do większości przedszkoli publicznych. Jak zapewne wszyscy wiedzą, nie cierpimy na nadmiar miejsc w w publicznych placówkach. Warto nie czekać do ostatniej chwili i złożyć zapis do przedszkola już teraz, aby nie okazało się, że jest za późno i możemy znaleźć się co najwyżej na liście rezerwowej licząc na uśmiech losu, że ktoś zrezygnuje i zwolni się miejsce. Na wrzesień stanowczo nie ma co liczyć. Później możemy liczyć już jedynie na przedszkola prywatne i to te z droższej półki, a nie zawsze nas na to stać. W tych tańszych sytuacja może również wyglądać jak w przedszkolach publicznych.

Niezależnie od powyższego, warto zapoznać się odrobinę z przyszłym miejscem w którym spędzać będzie czas nasza pociecha. W tym celu dobrze jest wybrać się do interesującej nas placówki i choć pobieżnie zapoznać z warunkami w niej panującymi. Przedszkola często umożliwiają takie nawet dość dogłębne zapoznanie, organizując dni otwarte, zajęcia pokazowe, zajęcia przygotowujące, adaptacyjne, próbne, w których może wziąć udział nasze dziecko. Warto wykorzystać takie możliwości o ile istnieją z kilku powodów. Będziemy wiedzieć gdzie posyłamy dziecko i kto będzie się nim zajmował, zobaczymy reakcję naszego malucha, dowiemy się co będzie potrzebne we wrześniu, kiedy już sprawy zaczną się na dobre. Będziemy też mogli podjąć decyzję czy właśnie tu zapiszemy dzieciaczka.

Gdy dokonamy już wyboru placówki i zapiszemy dziecko rozmawiajmy z nim o przedszkolu pozytywnie, podkreślajmy jego zalety, nie straszmy dziecka przedszkolem, nie przywołujmy swoich, czasem, złych wspomnień, ale tylko te dobre. Dziecko może bać się przedszkola, bo nie jest samodzielne, nie umie korzystać z toalety, jeść samodzielnie, ubierać się, rozpoznawać swoich rzeczy. Czasem jeszcze w domu je z butelki lub ssie smoczek i pójście do przedszkola to nie tylko rozstanie z rodzicami, ale i z nawykami, których na czas nie oduczyliśmy swoich pociech. Zastanówmy się czy tak nie jest, czy na sygnał od naszej pociechy nie staje w gotowości cała rodzina chętna pomagać, wyręczać. Powinniśmy być konsekwentni w wychowaniu, stawiać dziecku granice, bariery "tego nie wolno" czy "tak nie można" oraz kształtować u dziecka nawyki higieniczne, uczyć jeść różnorodne pokarmy a nie tylko te ulubione. Proszę nie pomyśleć, że dziecko musi w 100% umieć wszystkie te rzeczy, ale musi być przez nas rodziców trenowane w tym kierunku i to dużo wcześniej niż pod koniec sierpnia.

Personel przedszkola, które wybierzecie z pewnością zrobi wszystko, aby dziecko polubiło przedszkole. Zróbmy coś i my, pracujmy z dzieckiem, uczmy samodzielności, uczmy rozstawania się z rodzicami na krótszy i dłuższy czas. Korzystajmy z oferty spotkań adaptacyjnych są one okazją do bliższego poznania przedszkola, nauczycieli, metod pracy. A gdy już dojdzie do tego pierwszego rozstania we wrześniu nie płaczmy przy dziecku, bo to mu nie pomaga, bądźmy twardzi, radośni i miejmy przekonanie, że nasze dziecko powierzamy profesjonalistom, osobom wykształconym, specjalistom w tej dziedzinie.

Dziecko uczęszczające do przedszkola uczy się samodzielności, nawiązywania kontaktów z innymi zarówno dziećmi jak i dorosłymi. Uczy się funkcjonowania w grupie, radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami, które mogą mieć miejsce. Wszystkie te zachowania są bacznie obserwowane przez nauczycieli. Dziecko dostaje "informację" czy dane zachowanie jest właściwe, czy nie. My rodzice też dostajemy informacje o zachowaniu naszego dziecka musimy je właściwie wykorzystać, uczyć dzieci stosownych zachowań.

Czas przedszkolny to okres pierwszych sympatii i antypatii, można uwrażliwić dziecko na "inność", uczyć tolerancji.Hasła, które przytoczyłam: samodzielność, nawiązywanie kontaktów, umiejętność funkcjonowania w grupie, tolerancja, otwartość czyż nie są to cechy tak bardzo pożądane od młodych ludzi przez przyszłych pracodawców. Być może w tym stwierdzeniu zapędzam się trochę, ale czy nie chcielibyśmy, aby nasze dziecko w szkole szybko się zaaklimatyzowało, znalazło wspólny język z nauczycielem i rówieśnikami, umiało sobie radzić w sytuacjach trudnych, umiało pogodzić się z porażką, właściwie wykorzystać sukcesy. Wszyscy rodzice chcą, aby dziecko podejmowało wyzwania, nie bało się działania, aby próbowało swych sił w różnorakich przedsięwzięciach, by było lubiane. Przedszkole daje szansę na kształtowanie pewnych zachowań, są dzieci, które nie będą miały z tym trudności, ale jest dużo dzieci nieśmiałych, wycofujących się, którym potrzebny jest właśnie taki przedszkolny trening.

Oprócz zachowań przedszkole kształtuje u dzieci cały szereg umiejętności samoobsługowych: jedzenia, ubierania się, wiązania butów itp. Daje szansę na takie działania które my rodzice nie zawsze pozwalamy w domu. Kształtuje całą gamę umiejętności szkolnych oraz z dziedziny plastyki, muzyki, tańca,teatru. W przedszkolu dziecko pozna bogactwo literatury dziecięcej z różnorakich gatunków, ma szansę bycia aktorem, recytatorem, tancerzem itp. Tutaj często zauważane są talenty dzieci ich predyspozycje, które często decydują o dalszym kształceniu: szkoły muzyczne, szkoły tańca, kółka plastyczne.

Dziecko musi działać odnosić sukcesy, porażki, doświadczać przykre i wesołe emocje, uczyć się na własnych błędach, wtedy kształtuje się jego charakter, umiejętności, normy zachowania.2006 plastmed.pl
Osoby online: 269
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...