Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Lifting twarzy

Nie wszyscy akceptują oznaki starzenia się jako coś naturalnego nieodlącznie związanego z upływem lat. Tysiące ludzi odwrociło te widoczne oznaki starzenia poprzez przejście operacji popularnie określanej jako "face lift". Ta nazwa stała się tak popularna, że weszła do słownika jako synonim odnowy i upiększenia. Dla wiekszości pacjentek i pacjentów facelift jest nie tylko poprawą fizycznego wyglądu ale również poprawą ich samopoczucia i sprawiając, że czują sie rownież psychicznie odmłodzeni i pelni energii.

Wielu ludzi po czterdziestce decyduje się na operację liftingu twarzy, aby poprawić rysy twarzy i przywrócić jej młodzieńczy wygląd. Obecnie istnieje trend wśród ludzi już około trzydziestki do poddawania się łagodniejszemu liftingowi twarzy. Łagodniejsze zabiegi to podniesienie policzków (lifting śród-twarzy) oraz mniej inwazyjny lifting skroniowy (boczny lifting brwi).

Lifting twarzy może poprawić wygląd, odmładzając twarz w znaczny sposób lub jedynie delikatnie ją "odświeżyć". Można wybierać pomiędzy odmłodzeniem a zmianą wyglądu. Lifting twarzy nie zmieni tego, kim jesteś, ale może przywrócić młodzieńczy wygląd zmęczonej twarzy. Jeśli uważasz, że wyglądasz starzej niż się czujesz, dzięki liftingowi twarzy możesz dopasować młodego ducha i wygląd.

Lifting twarzy (Rhytidoplasty lub Rhytidectomy) jest operacja mającą na celu zredukowanie opadającej i marszczącej się tkanki w środkowej i dolnej części twarzy i szyi. Nie rozwiązuje to problemów okolic oczu lub zmarszczek wokół ust. Na lifting twarzy można zdecydować się z dwóch powodów: aby zatrzymać postęp procesu starzenia, tzn. pomóc względnie młodym pacjentom (w wieku około 40 lat) utrzymać młody wygląd lub też, aby pomóc tym, którzy mają już rozległe zmarszczki i opadającą skórę twarzy w odzyskaniu młodego wyglądu. Stopień powodzenia operacji zależy od ilości zmarszczek i opadającej tkanki. Jeśli są one minimalne, rezultaty operacji mogą wydawać się bardzo subtelne, jednak w dużym stopniu zahamują one proces starzenia. Jeśli kondycja skóry twarzy jest gorsza, tzn., zmarszczki pokrywają jej duże obszary, wówczas rezultaty operacji są bardzo widoczne. Jest to zabieg mający na celu odmłodzenie wyglądu twarzy i szyi poprzez naciągnięcie oraz usunięcie nadmiaru skóry a także tkanki tłuszczowej, często połączone z przesunięciem opadających mięśni na właściwe miejsce.

Najlepsi kandydaci

* Po pierwsze, osoba poddająca się zabiegowi powinna cieszyć się dobrym zdrowiem, nie powinna wykazywać żadnych aktywnych chorób, czy też stanów przedchorobowych oraz powinna mieć realistyczne oczekiwania co do rezultatów zabiegu. Aby osiągnąć zadowalające efekty bardzo istotna jest na tym etapie dobra komunikacja. Należy umieć wyrazić swoje oczekiwania, tak aby chirurg wiedział jak osiągnąć pożądany efekt.
* Aby poddać się operacji należy być w stabilnym stanie emocjonalnym i psychicznym. Jest to zabieg wymagający cierpliwości, szczególnie jeśli chodzi o proces gojenia ran. Zdarza się, że po operacji pacjent jest w gorszym stanie psychicznym, dlatego tez istotne jest, aby przed operacją stan ten był dobry. Prosimy, aby rozważyć to przed poddaniem się operacji. Jeśli spełniasz powyższe wymagania i masz ochotę pozbyć się opadającej skóry na twarzy i wokół szyi, jesteś dobrym kandydatem do liftingu twarzy.
* Jeżeli planujesz kurację odchudzającą, powinieneś wstrzymać się z liftingiem do czasu, gdy osiągniesz pożądaną wagę. Po dużej utracie wagi, możesz potrzebować dodatkowej operacji usuwania nadmiaru skóry, co oznacza, że w przypadku wcześniejszego poddania się operacji liftingu twarzy stracisz pieniądze, czas i wysiłek.
* Face lifting jest bardzo indywidualną procedurą. W czasie wstępnej konsultacji ocenia się stan tkanek twarzy, zarówno skóry, jak i głębszych warstw - w tym szkieletu kostnego. Ocenia się ogólny stan zdrowia: nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia, tendencje do tworzenia nieprawidłowych blizn, palenie tytoniu, przyjmowanie leków - w szczególności aspiryny.

Rodzaje liftingów twarzy

* Istnieje kilka dostępnych technik liftingu twarzy. Niektóre zabiegi korygują całość lub większość obszarów twarzy, inne zostały opracowane w celu poprawienia jedynie konkretnych miejsc. Techniki także mają swoje różne odmiany, często są razem łączone - zależy to od chirurga.
* Standardowy, konwencjonalny lub tradycyjny lifting twarzy: Jego celem jest podniesienie opadającej skóry i (czasami także) struktur położonych głębiej. Nacięcia są wykonywane wzdłuż lub za linią włosów. Nadmiar skóry jest wycinany, a reszta naciągana i zszywana. Jedni chirurdzy wykonują jedynie lifting skóry, inni włączają w to także tkankę tłuszczową i mięśnie.
* Lifting SMAS (układ rozcięgnowy mięśni powierzchownych): Układ rozcięgnowy mięśni powierzchownych jest odpowiedzialny za mimikę twarzy. Bez niego nie bylibyśmy w stanie uśmiechać się, marszczyć brwi, itp. Okolica ta jest podnoszona i rozciągana po przekątnej - to byłby najlepszy sposób opisania tej techniki. Można ją wykonać razem z liftingiem mięśnia szerokiego szyi (platysma) w celu dopełnienia efektu odmłodzenia.
* Lifting mięśnia szerokiego szyi (platysma): W połączeniu z liftingiem SMAS jest uważany przez wielu chirurgów za najlepszy zabieg dla opadającej i zwiotczałej skóry szyi i żuchwy. W zabiegu tym mięsień szeroki szyi jest napinany, a następnie zszywany, a zwisająca skóra i nadmiar tkanki tłuszczowej są usuwane. Możliwe jest poddanie się samemu liftingowi mięśnia szerokiego, jeśli problemem są tylko okolice szyjne. Wielu młodych mężczyzn poddaje się temu zabiegowi.
* S-Lift: Zabieg ten został wynaleziony w latach 60. i udoskonalony przez niemieckich chirurgów zanim został zastosowany w Stanach Zjednoczonych. Zabieg może być wykonywany na pacjentach w wieku od 40 do 80 lat i więcej. Nacięcie wykonuje się dokładnie przed uchem, a następnie naciąga się warstwy na bok. Zabieg poprawia wygląd dolnej trzeciej części twarzy. Linia szczęki, żuchwa i szyja mogą zostać w ten sposób znacznie wygładzone.
* Mini Lift: Niektórzy chirurdzy traktują wyżej opisaną metodę jako jeden z wariantów Mini Liftu. Dzięki temu zabiegowi podniesione zostają fałdy nosowo-wargowe. Wielu lekarzy oferuje pacjentom lifting środka twarzy i policzków, aby napiąć środkową część twarzy pionowo.
* Mini Lift (z podwieszeniem): W operacji tej szwy są zakotwiczane w niżej leżącej tkance mięśniowej, za pomocą haczyków chirurgicznych. Mięśnie są przeszywane i przyczepiane przy użyciu niewchłanialnej nici do części czołowej. Inną opcją jest także wszczepianie małej śrubki do czaszki i zawieszenie na niej nici.
* Lifting skroniowy (lifting boczny, boczny lifting brwi): Jest to lifting boczno-diagonalny, dzięki któremu można uzyskać egzotyczny wygląd zewnętrznego łuku brwiowego, a także egzotyczny koci wygląd. Można także usunąć fałdy i małe zmarszczki na czole, w okolicy międzybrwiowej oraz kurze łapki. Lifting skroniowy podnosi także skórę policzków, dzięki czemu można zaostrzyć rysy kości policzkowych, gdzie obniżyła się tkanka tłuszczowa i skóra. Lifting ten uważany jest za mocno napinający, co może rozciągnąć i poszerzyć blizny.

Przebieg operacji

* Operacja liftingu twarzy zajmuje przeważnie 3 - 6 godzin. Jeżeli operacji poddawany jest także mięsień szeroki szyi, czas ten jest bliższy 6 godzinom.
* Zabieg przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym łączonym ze znieczuleniem dożylnym (analgosedacją). Przez większą część operacji pacjent śpi, nie odczuwając żadnego dyskomfortu. Szczegóły ustalane są podczas przedoperacyjnej konsultacji z lekarzem anestezjologiem.
* Cięcie prowadzone jest od okolicy skroni, w dół tuż przed małżowinami usznymi, pod płatkiem małżowiny chirurg załamuje linię, okrążając ucho i przechodząc nieco w górę oraz w tył we włosy. Jeśli operowana jest również szyja, małe nacięcie może być zrobione również pod podbródkiem. Następnie chirurg odłączy tkanki od struktur je wyściełających, w zależności od rodzaju liftingu i pożądanych rezultatów. Procedura ta polega na odłączaniu skóry i mięśni od czaszki. Następnie chirurg wytnie nadmiar skóry, usunie nadmiar tkanki tłuszczowej i ewentualnie zanikające mięśnie. Struktury wyściełające są następnie zawieszane przy użyciu niewchłanialnych szwów, oczywiście jeżeli jest to częścią techniki, którą wybrałeś. Na zakończenie chirurg naciągnie skórę w odpowiednim stopniu i zamknie miejsce za pomocą niewchłanialnych szwów i klamer (ostatnie w przypadku nacięć na skórze głowy). Często na krótki okres zakłada się dreny umieszczone za uchem, tak aby zbierały i odciągały gromadzącą się krew. Lekarz założy także opatrunek, tak aby ochraniał on rany, utrzymywał tkankę w odpowiednim miejscu, oraz zapobiegł opuchlinie i przemieszczeniu. Oznacza to, że opatrunek będzie sięgał od górnej części głowy po brodę, a często również za uszy.

Przebieg pooperacyjny

* Możesz czuć się otępiony znieczuleniem i lekami, prawdopodobnie nie będziesz wiele pamiętać przez dzień lub dwa. Będziesz musiał odpoczywać. Będziesz także musiał trzymać głowę uniesioną przez około 14 dni po operacji - w zależności od opinii chirurga. PAMIĘTAJ, ABY TRZYMAĆ GŁOWĘ SZTYWNO. Nie obracaj głowy z boku na bok - OBRACAJ CAŁE CIAŁO. Gdy obudzisz się możesz dostrzec, że twarz będzie bardziej spuchnięta przez pierwsze trzy dni. Zazwyczaj opuchlizna staje się bardziej widoczna wieczorem, a trzeciego dnia jest zwykle największa. W miarę upływu czasu opuchlizna ustąpi. Sińce ustąpią także. Przygotuj się więc psychicznie na swój początkowy wygląd - sińce i opuchlizna są normalnym elementem większości operacji plastycznych. Nie martw się, wszystko jest częścią naturalnego procesu gojenia. Nie powinieneś przeglądać się w lustrze, ale pozwolić aby opiekowali się tobą pielęgniarki.
* Będą cię bolały plecy, ponieważ nie będziesz mógł leżeć całkowicie wyprostowany. Niektórzy pacjenci preferują ciepłe okłady lub termofory z ciepłą wodą.
* Szwy zostaną zdjęte po 5 -7 dniach, a klamry po około 10 dniach. Skóra głowy goi się dłużej.
* Skóra głowy może być niewrażliwa na dotyk - nie powinnaś się tym niepokoić. Jest to zupełnie normalne zjawisko, ponieważ część nerwów została odłączona od swojego Ąródła. Daj im czas na zregenerowanie się, potrzebują tego tak samo jak ty. Postaraj się odpoczywać i nie robić zbyt wiele wkrótce po operacji. Powinnaś czuć się dobrze już po kilku dniach od operacji, jeśli jednak tak się nie stanie, nie obwiniaj się.
* Nawet jeśli będziesz się czuła dobrze, powinnaś odpoczywać przez 3 tygodnie po operacji. Uważaj, aby nie schylać się i nie podnosić ciężkich przedmiotów. Dbaj także o to, aby ciśnienie nie podskakiwało gwałtownie, przez co najmniej 3 tygodnie, gdyż może to powodować krwawienie wewnętrzne w operowanej okolicy. Gdy zwiększa się puls, żyły rozszerzają się w odpowiedzi na zwiększony przepływ krwi. Nie uprawiaj sportów kontaktowych przez przynajmniej 6 - 8. Nie zaleca się także odwiedzania sauny i stosowania urządzeń wytwarzających parę (na przykład do inhalacji). Nie zaleca się przyjmowania produktów zawierających witaminy z grupy B kompleks (produkty te powodują czerwienienie twarzy i szyi); oraz żadnych produktów powodujących rumieniec. Lifting twarzy jest bardzo złożoną operacją, dlatego wymaga ścisłego przestrzegania wszystkich zaleceń dotyczących okresu pooperacyjnego.
* Unikaj alkoholu i aspiryny, oraz produktów je zawierających, przez kilka tygodni lub miesięcy, gdyż mogą one powodować krwawienie. Przez pewien czas będziesz spuchnięta i posiniaczona. Jeżeli paliłaś przed operacją nie powinnaś do tego wracać po operacji. Palenie w znacznym stopniu uszkadza naczyniowość i krążenie, przyczynia się do obumarcia skóry, niewłaściwego gojenia i rozleglejszych blizn. Rzuć palenie wcześniej i nie wracaj do nałogu.
* Możesz odczuć zmianę podczas uśmiechania się, dziwne uczucie ściągnięcia, swędzenie, sporadycznie ostry ból, ciągnięcie, pieczenie lub uczucie chłodu. Wszystkie wyżej wymienione uczucia znikają po kilku tygodniach. Gdy zejdzie opuchlizna, zobaczysz nowy, odmłodzony wygląd. Pamiętaj jednak, że może to zająć jakiś czas. Przygotuj się na to emocjonalnie. Możesz także doświadczyć uczucia smutku lub okresowej depresji. Jest to rzadkie zjawisko, ale jednak czasami towarzyszy procesowi wracania do zdrowia, szczególnie gdy w tym okresie czujesz się mniej atrakcyjna. Jest to normalne zjawisko.

2006 plastmed.pl
Osoby online: 178
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...