Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Dbajmy o jelita

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak ważne są dla naszego organizmu zdrowo funkcjonujące jelita. Żeby nam nie dokuczły potrzebują dużo warzyw i owoców, ruchu i chwili odprężenia. Uniknięcie dolegliwości to oczywiście nie jedyny powód, dla którego powinno się dbać o jelita. Jeśli nic im nie dolega, utrzymuje się w nich prawidłowa flora bakteryjna, tzn. zasiedlone są przez bakterie probiotyczne, które spełniają ważne funkcje. Po pierwsze, chronią układ pokarmowy przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Po drugie, mają duże znaczenie dla odporności całego organizmu. Utrzymują system immunologiczny w pełnej gotowości do walki, a zatem dbają o zdrowie.

Jelito to przewód stanowiący część układu pokarmowego, która jest położona między żołądkiem a odbytem. W jelicie zachodzi większa część procesów trawiennych, a także proces wchłaniania substancji powstałych w wyniku enzymatycznego rozkładu pokarmów. Jelito kręgowców charakteryzuje się znaczną długością, zróżnicowaniem budowy w zależności od sposobu odżywiania zwierzęcia a także szczególną budową tkanek je tworzących, zapewniającą zarówno sprawny przebieg samego trawienia jak i wchłaniania. Jelito dzielimy u ludzi na dwie główne części; jelito cienkie i jelito grube. Jelito cienkie dzielimy na dwunastnicę, jelito czcze i jelito kręte. Jelito grube dzielimy na wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, które razem stanowią okrężnicę, esicę, odbytnicę i odbyt.

Niekiedy dopada cię silny ból brzucha. Dokuczają biegunki lub zaparcia. Objawy te pojawiają się niejednokrotnie w najmniej odpowiednim momencie, np. przed ważnym spotkaniem, egzaminem. Boisz się, że coś poważnego ci dolega, tymczasem może to być zespół drażliwego jelita, czyli zaburzenia czynności jelit. Choroba ma zwykle podłoże nerwowe, dlatego dotyka najczęściej osoby wrażliwe, zestresowane. Jej objawy nasilają niektóre rodzaje potraw, a u kobiet także wahania hormonalne w ciągu cyklu miesięcznego.

Poszukaj własnego sposobu rozładowania stresu. Psycholodzy radzą, żeby był w tzw. kontrze do codziennej pracy. Jeśli pracujesz fizycznie, być może najlepiej odpręży cię oglądanie filmu, ciepła kąpiel. Gdy siedzisz cały dzień za biurkiem, pomogą ci ćwiczenia fizyczne. Zwracaj większą uwagę na to, co jesz. Zwykle dolegliwości zwiększają się po daniach tłustych, słodkich, alkoholu, kawie. Obserwuj swój organizm. Pogorszenie samopoczucia mogą spowodować także inne produkty. Przede wszystkim leki rozkurczowe, które likwidują bolesne skurcze jelit. Pomocne są też środki likwidujące wzdęcia, ziołowe preparaty uspokajające.

Wydaje ci się, że coś w nim bulgocze, przelewa się i nęka cię biegunka. Czasami pojawia się także gorączka. Przyczyną może być stan zapalny błony śluzowej jelit związany z błędem dietetycznym, np. zjedzeniem zbyt tłustej lub pikantnej potrawy lub dość częstym latem zatruciem pokarmowym. Podczas wyjazdów do egzotycznych krajów zdarza się też tzw. biegunka podróżnych, spowodowana kontaktem z obcą florą bakteryjną. Biegunek nie należy lekceważyć, bo z ich powodu twojemu organizmowi zaczyna brakować wody i pożywienia. W jelicie cienkim odbywa się proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych, w grubym zaś - wody i składników mineralnych. Jeśli wszystko, co zjesz i wypijesz, błyskawicznie przelatuje przez ciebie, słabniesz. Ponadto grozi ci odwodnienie, bo jelito grube w tym czasie nie zdąży wchłonąć wystarczająco dużo wody (dlatego w czasie biegunki trzeba dużo pić).

Przede wszystkim unikaj barów, restauracji, które nie budzą zaufania. Przestrzegaj zasad higieny. Jeśli biegunką reagujesz na zmianę pożywienia. Popularny węgiel leczniczy i leki przeciw- biegunkowe moga przynieść ulgę. Przez 2-3 dni stosuj lekkostrawną dietę. Jedz kleiki ryżowe, bułkę, pij dużo lekko osolonej lub osłodzonej wody.

Zaparcia to z pozoru błaha dolegliwość, ale nie dla tych, którzy doświadczają ich na co dzień. Przyczyną najczęściej jest niewłaściwe odżywianie się, siedzący tryb życia i złe nawyki. Najgorszy to odkładanie na później wyjścia do toalety. Zdarza się jednak i genetyczna skłonność do zaparć.

Obstrukcji przeciwdziała jadanie produktów bogatych w błonnik. Należy dużo pić, 2-3 litry napojów dziennie, żeby rozluźnić stolec. Znakomicie działają także jogurty i muesli z probiotycznymi bakteriami i dodatkiem owoców lub ziaren zbóż , które skracają czas przesuwania się pokarmu w jelitach. Pomocne są także ćwiczenia i uprawianie sportu. Pobudzają ruchy jelit.

Ulge przyniesie na pewno ziołowe, łagodnie działające środki przeczyszczające (np. Xenna, Regulax). Można ich używać tylko sporadycznie, bo uzależniają. Jelita przestaną w ogóle pracować i zaparcia się nasilą. Największe znaczenie w ich zwalczaniu ma zmiana diety i trybu życia.

USG jamy brzusznej. Wykrywa między innymi niedrożność, zrosty, skręt jelit, a także guzy. Natomiast kolonoskopia, badanie endoskopowe całego jelita grubego. Przez odbyt wprowadza się giętki przewód (endoskop) z mikrokamerą, która przekazuje obraz wnętrza jelit. Przez przewód można wprowadzić narzędzia służące do pobrania wycinka lub wykonania zabiegu. Badanie wykrywa np. stany przedrakowe, nowotwory jelita grubego, uchyłki, owrzodzenia, polipy.

Endoskopia kapsułkowa. Badanie umożliwiające oglądanie śluzówki jelita cienkiego na całej jego długości. Jest mało uciążliwe. Łyka się małą kapsułkę z mikrokamerą, która przechodząc przez jelito, fotografuje jego wnętrze. Dane przekazuje do urządzenia, które pacjent nosi przy sobie przez cały czas badania (ok. 8 godzin). Wskazaniem do niego są m.in. anemia z niewyjaśnionych przyczyn, polipy, uszkodzenia błony śluzowej. Endoskopia kapsułkowa znalazła zastosowanie również w badaniu przełyku i jelita grubego. W żadnym wypadku nie powinno się bagatelizować utrzymujących się biegunek, zaparć, bólów brzucha. To prawda, że często związane są one z banalnymi przypadłościami (np. zaparciami nawykowymi), ale mogą też świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Dlatego też potrzebna jest szybka i pełna diagnostyka w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. A mogą być one różne, od chorób pasożytniczych począwszy, również tropikalnych, poprzez stany zapalne, np. trzustki, wątroby, aż po zmiany nowotworowe.

2006 plastmed.pl
Osoby online: 66
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...