Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Celulit

Fizjologia kobiet sprzyja odkładaniu się tłuszczu na biodrach, udach, pośladkach i brzuchu i to one są najbardziej narażone na cellulit. Jest zmorą dla około 80% kobiet w Polsce. Skarżą się na niego osoby zarówno szczupłe, jak i borykające się z dużą nadwagą, młode i w pełni dojrzałe. Po ukończeniu 15 roku życia cellulit może dotknąć niemal każdą z pań. Mężczyźni mają przeważnie 3,5 kg tkanki tłuszczowej mniej niż kobiety. Tkanka tłuszczowa stanowi u nich około 15% masy ciała, u kobiet zaś aż 27%. Mimo to w krajach wysoko uprzemysłowionych także u mężczyzn. Cellulit jest zjawiskiem coraz powszechniejszym.

Początkowo pomarańczowa skórka pojawia się u panów zazwyczaj na pośladkach, potem w okolicach brzucha, a nawet, jak u pań, na zewnętrznych stronach ud. Przyczyny powstawania Pewne rejony ciała mają szczególne zdolności do gromadzenia tłuszczu w swoich komórkach. Jak już wiadomo, u kobiet są to okolice ud, bioder i pośladków, co wiąże się z ich funkcją rozrodczą. Niemal 50% całej tkanki tłuszczowej człowieka mieści się bezpośrednio pod skórą. Włókna tkanki łącznej wiążą naszą skórę z głębiej położonymi warstwami tkanek, dzieląc w ten sposób tkankę tłuszczową na poszczególne "komory". Komórki tłuszczowe zwiększając swoją objętość powodują powiększanie się (pęcznienie) poszczególnych komór, co nadaje skórze charakterystyczny wygląd.

Natomiast u mężczyzn tkanka łączna nie tworzy pod skórą dużych okrągławych skupisk komórek, lecz wiele małych, czterokątnych komór, które nie puchną podczas napełniania. Dlatego cellulit u mężczyzn trafia się niezmiernie rzadko. Jedną z przyczyn cellulitu może być także zwykłe płaskostopie, bo stanowi przeszkodę w prawidłowym obiegu krwi i limfy. W tym wypadku gimnastyka korekcyjna i noszenie specjalnych wkładek do butów zdziałają o wiele więcej niż najbardziej skuteczna terapia kosmetyczna.

na celulit jedz warzywa


Przeciwdziałanie
Wygląd dotkniętej cellulitem skóry można znacznie poprawić pod warunkiem równoczesnego zastosowania diety, preparatów kosmetycznych i właściwego treningu. Efekty przychodzą zazwyczaj już po kilku tygodniach regularnego stosowania. Zanim jednak zaczniesz się leczyć, upewnij się, czy rzeczywiście go masz. Zdarza się bowiem, że o cellulit podejrzewają się osoby, których skóra straciła jędrność i gładkość po nadmiernym schudnięciu lub utracie masy mięśniowej, jak również wskutek pojawienia się fałdek tłuszczu.

Trafną diagnozę postawi lekarz po zbadaniu grubości tkanki tłuszczowej w organizmie, a także po ocenie krwiobiegu w zagrożonym miejscu. Badania takie może zlecić dermatolog, endokrynolog czy chirurg kosmetyczny. Najważniejsze jest jednak odpowiednie postępowanie dietetyczne. Cała reszta powinna być traktowana raczej jako uzupełnienie właściwego sposobu odżywiania. Sukces w walce z cellulitem wymaga połączenia zdrowej diety z gimnastyką i silnym masażem.

Dieta "Anticellulite diet", czyli dieta przeciw złogom tłuszczu to pożywienie odpowiednio zbilansowane energetycznie, a także pod względem podstawowych składników odżywczych. Zaleca również zjadanie dużej ilości świeżych warzyw oraz wypijanie soków owocowych i sporej ilości płynów (minimum 6 szklanek dziennie). Stosowanie jej powinno pomagać w pozbyciu się nadmiaru tłuszczu właśnie w takich miejscach, jak okolice bioder czy ud. Aby skutecznie walczyć z cellulitem należy też unikać wysokoprocentowych alkoholi, mocnej kawy i herbaty oraz papierosów.

Dobrze jest także ograniczyć spożycie pokarmów kwasotwórczych (bogatych w siarkę, fosfor i azot), których trawienie trwa długo i sprzyja gromadzeniu się niekorzystnych produktów przemiany materii. Zrezygnuj zatem z tłustego mięsa, smalcu, słoniny, tłustych serów na rzecz chudego mięsa, gotowanych ryb, jajek na miękko. Staraj się nie używać cukru, a na jedzenie słodyczy pozwalaj sobie tylko okazjonalnie. Ściśle kontroluj spożycie majonezu, sosów przyrządzanych na tłuszczu, makaronu i ryżu z wszelkimi tłustymi dodatkami. Jedz za to jak najwięcej pokarmów zasadotwórczych (bogatych w takie składniki mineralne jak wapń, żelazo, potas, sód), czyli przede wszystkim warzyw i owoców, szczególnie sezonowych, które są dla organizmu bardziej korzystne z uwagi na dużą zawartość składników mineralnych, witamin i substancji oczyszczających. Do potraw dodawaj pobudzających trawienie ziół, a sałatki przyprawiaj oliwą. Chcąc jak najdłużej zachować jędrną skórę, musisz ją nawilżać od wewnątrz i od zewnątrz. Codziennie wypijaj 2-3 litry płynów (wody, herbatek ziołowych i owocowych lub zielonej herbaty). Tylko wtedy odpady przemiany materii zostaną szybko usunięte z organizmu. W następnym artykule dowiecie się jak może wyglądać dieta i jakie zabiegi kosmetyczne oraz formy treningu sprzyjają walce z cellulitem.

Jedną z głównych przyczyn powstawania szpecącej "skórki pomarańczowej" jest nadwaga. Samo schudnięcie, aczkolwiek może znacznie poprawić wygląd dotkniętych tą przypadłością miejsc, to jednak nie wystarczy. Dietę trzeba jeszcze wspomóc ruchem i zabiegami kosmetycznymi. Pamiętaj jednak, że gwałtowne odchudzanie nie tylko nie pomaga w leczeniu cellulitu, lecz może jeszcze pogłębić to schorzenie, bo osłabia tkankę łączną. Nadwagę zrzucaj więc powoli, ale systematycznie. Sport to zdrowie Gimnastyka, rower, jogging, szybkie marsze kilka razy w tygodniu czy zajęcia na basenie? Wybór należy do Ciebie. Jedno jest pewne - wysiłek fizyczny jest doskonałym i nieodzownym uzupełnieniem całego procesu odchudzania, a dodatkowo pozbywania się cellulitu. Spacer jest świetnym ćwiczeniem dla osób nie mogących znaleźć czasu na uprawianie sportu. Podczas chodzenia uruchamiane są podobne mięśnie, jak przy bieganiu, a ryzyko uszkodzenia stawów, ścięgien czy więzadeł jest znacznie mniejsze.

Walking 

45-minutowy marsz szybkim krokiem 4 razy w tygodniu, pozwala bezboleśnie zrzucić w ciągu roku 6 kg. Poza tym chodzenie pobudza krążenie w całym organizmie, co jest podstawą profilaktyki antycellulitisowej, a wahadłowy ruch rąk zmusza do pracy mięśnie ramion,klatki piersiowej i brzucha. Znakomite wyniki w profilaktyce i leczeniu cellulitu daje połączenie stretchingu i aerobiku. Zaatakowane cellulitisem tkanki są niedotlenione, dlatego lepiej nie poddawać ich od razu dużemu wysiłkowi. Dynamiczne ćwiczenia aerobowe dobrze jest więc poprzedzić stretchingiem (ćwiczeniami rozciągającymi).

Callanetics

polecany jest przede wszystkim młodym kobietom. Ten rodzaj gimnastyki powoduje przyrost mięśni i zapobiega odkładaniu się złogów tłuszczowych. W fitness klubie warto też popedałować na rowerze treningowym, bo ten rodzaj sportu wspaniale reguluje krążenie w całym organizmie. Jeżeli to możliwe, korzystaj z basenu. Regularne pływanie harmonijnie wzmacnia mięśnie ramion i ud, na których często pojawia się cellulit. Skóra i mięśnie osoby ćwiczącej systematycznie stają się sprężyste i elastyczne, na jędrnych mięśniach skóra jest lepiej napięta, a nieestetyczne grudki znikają.

Nieocenioną pomoc w walce z cellulitem niosą również kąpiele (ziołowa, nagietkowa, herbaciana, solankowo-mleczna), stosowane raz w tygodniu przez piętnaście minut. Temperatura wody nie powinna jednak przekraczać 36°C.

Kosmetyki Antycellulitowe

kosmetyki zawierają ekstrakty z ziół pojędrniających skórę i działających wyszczuplająco: ze skrzypu, bluszczu, iglicy włoskiej, miłorzębu japońskiego, ostrokrzewu. W ich składzie jest też często kofeina, przyspieszająca spalanie tłuszczu oraz algi morskie, dostarczające skórze mikroelementów. Niektóre z preparatów mają właściwości blokowania wnikania glukozy do komórek,co przeciwdziała gromadzeniu się w nich tłuszczu. Przed zastosowaniem kosmetyków warto wziąć naprzemienny Chłodno-ciepły prysznic, który poprawi ukrwienie skóry.

Mikrokrążenie pobudzi także krótki masaż. Raz w tygodniu dobrze jest wykonać peeling naskórka, by aktywne składniki preparatu dobrze się wchłaniały.

Masaż

Dotlenia tkankę, poprawia jej ukrwienie i odżywienie, a w efekcie ujędrnia skórę. Są jednak specjalne masaże, szczególnie skuteczne w zwalczaniu cellulitu.

Drenaż limfatyczny

Likwiduje opuchliznę, zastoje wodne i odtruwa organizm.Jest bardzo skuteczny. Robi się go w wybranych miejscach ciała, zawsze zgodnie z przebiegiem naczyń limfatycznych, aby szybciej usunąć produkty odpadowe przemiany materii.

Refleksoterapia

Pobudza metabolizm, poprawia gospodarkę wodną organizmu. Stosuje się ją w ściśle określonych miejscach organizmu zwanych meridianami, znajdujących się na stopach, wzdłuż linii od dużego palca do pięt. Metoda pochodzi jeszcze z czasów starożytnego Wschodu. Ayurveda jest częścią hinduskiej antycznej medycyny naturalnej. Masaż ten, wykonywany za pomocą ciepłych i zimnych olejków ma pobudzić 108 życiowych punktów energetycznych na ciele. Reguluje wszystkie procesy metaboliczne organizmu.

Zabiegi kosmetyczne

Spośród zabiegów antycellulitowych oferowanych przez salony kosmetyczne do najskuteczniejszych należą te, które pobudzają przemianę komórkową, przyspieszają wydalanie złogów tłuszczowych i nadmiaru wody.

Zabieg wyszczuplający guam.

Jego podstawą jest koncentrat z alg, który przyspiesza spalanie tłuszczu. W jego skład wchodzą również ekstrakty ziołowe ułatwiające wydalanie toksyn i olejki eteryczne pobudzające przemianę materii. Koncentrat nakłada się na miejsca dotknięte cellulitem, owija ciało folią i przykrywa kocem. Zabieg redukuje cellulit i tkankę tłuszczową, odtruwa organizm, poprawia jędrność skóry. Przeważnie stosuje się serię 10 zabiegów.

Body wrapping

Czyli owijanie ciała. Ciało smaruje się kremem cynamonowym przyspieszającym spalanie tłuszczów. Potem owija się je dość ciasno plastykową folią zgodnie z zasadą drenażu limfatycznego - od dołu do góry - i przykrywa ciepłym kocem. Pod wpływem ucisku i ciepła następuje wzrost ciśnienia w przestrzeni międzykomórkowej, co ułatwia transport i wydalanie zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Zabieg modeluje sylwetkę, usuwa cellulit, pojędrnia skórę. Dla osiągnięcia wyraźnej poprawy potrzebna jest seria 10 zabiegów.

Slide styler Wziął swoją nazwę od urządzenia służącego do drenażu limfatycznego. Powietrze pod ciśnieniem wpompowywane jest do specjalnych rękawów, które zakłada się na nogi i biodra. Powstają w ten sposób delikatne, rytmiczne fale uciskowe, przepływające od palców nóg wzdłuż kostek, łydek, ud, pośladków do bioder. Ucisk ustaje, by po chwili wrócić. Fale kierują limfę w stronę węzłów chłonnych. 10-20 zabiegów powinno skutecznie pomóc w pozbyciu się cellulitu.

Zabiegi chirurgiczne

O takim sposobie usuwania cellulitu powinien zadecydować chirurg plastyk, który wybierze jeden, najodpowiedniejszy dla danego przypadku, z niżej wymienionych zabiegów.

Cellulolipoliza

Polega na wprowadzeniu cienkich igieł w skórę zaatakowaną cellulitem. Igły podłączone są do elektrod, a te do generatora prądu o niskim natężeniu. Wytworzone pole elektryczne oddziałuje wprost na komórki tłuszczowe, zmniejszając ich objętość i lecząc skórę. Już po pierwszym zabiegu można stwierdzić ubytek w obwodzie np. bioder czy ud.

Mezoterapia

To wstrzykiwanie pod skórę mieszaniny leków, które pobudzają przemianę materii i doprowadzają do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Widoczne rezultaty przynosi seria około 10 zabiegów. Dla podtrzymania efektów stosuje się potem przeważnie 2 zabiegi rocznie.



2006 plastmed.pl
Osoby online: 60
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...